Kezdőlap

Üdvözöljük a Szélessáv Közhasznú Alapítvány "műhelyében"!

Ezen az oldalon az alapítvány munkatársainak és támogatóinak szoftvereit, azok leírását és a hozzájuk kapcsolódó fórumokat találja meg, melyekkel segíteni szeretnénk a társadalom törekvéseit.

Az első és talán legfontosabb szoftver a Domoticz okosotthon rendszerhez készült komplex fűtés-hűtés, használati melegvíz és puffer tartály vezérlő szoftver.

Az energiahatékonyság és minél nagyobb komfort elérése érdekében egy összetett időjárás követő algoritmust készítettünk, amellyel akár 20-25% energiamegtakarítást érhet el a komfortérzet növelése mellett. Lehetőség van továbbá energia mérleg alapú vezérlésre is a megtermelt megújuló energia minél jobb hasznosítása érdekében.

(Rezsi)flexibilitás

Egyetlen gombnyomással szabályozható, hogy az épp aktuális energiaárak függvényében – gáz és elektromos áram – melyik rendszer hűtse vagy éppen fűtse a házat. A rendszer szinte minden lehetséges kihívásra kínál megoldást, így komplexitásával lehetővé teszi az eddig önállóan működő egységek integrált vezérlését. Dinamikusan választhatunk az aktuális igények és a technikai lehetőségek határain belül az egyes berendezések üzemeltetése között, főként a magasfokú komfort fenntartását szem előtt tartva, és mindemellett elsősorban az energiahatékonyságra összpontosítva.

Márkafüggetlenség

A rendszer rendkívüli nyitottságot és rugalmasságot biztosít, lehetővé téve bármely pillanatban a könnyű komponens-illesztést vagy -cserét az igények változásával és a technológia fejlődésével. Az eszközöket a külső vezérlésre kialakított interfészek segítségével kezeljük, így megőrizve a gyári garanciát. Ennek köszönhetően a későbbiek során könnyedén cserélhetjük ezeket más, funkcionalitásban megegyező berendezésekre, anélkül hogy speciális telepítési vagy konfigurációs feladatokat kellene elvégezni.

Azonnali telepíthetőség, építkezés nélkül

A rendszer vezeték nélküli adatátvitelre épül (Wi-Fi) mind az információkat gyűjtő szenzorok, mind a berendezéskét kapcsoló relék esetében, így nem kell falakat vésni, vezetékeket szerelni a telepítéshez, üzemeltetéshez. Ez a későbbi módosításokat is nagyban megkönnyíti.

Reméljük, hogy szoftvereink hozzájárulnak otthona kényelméhez és energiahatékonyságához! Ha bármilyen kérdése van, vagy segítségre van szüksége, bátran lépjen kapcsolatba velünk.

Működő probaverzió

Az on-line elérhető tesztverzió, elsősorban a felűlet kezelését és a program csomag megjelenését hívatott bemutatni, ez nem egy "élő" valódi rendszer, csak egy demonstrációs céllal létrehozott bemutató!

A rendszer elérhetősége:

http://domoticz.ipdns.hu:8080

Felhasználónév: demo

Jelszó: demo

 

Összeállítottunk egy komplett csomagot ami egy viszonylag egyszerű telepítési eljárással egy működőképes rendszert eredményez, természetesen lehetséges ezek egy részét is használni, de annak telepítése és beállítása egyedi szakértelmet igényelhet.

A rendszer minden része szabad szoftver!

(A részletes felhasználási feltételek az adott komponens leírásában találhatók.)

Elsősorban a wifi alapú jelenlét érzékelés és a távoli elérés (saját felhő) megkönnyítésének érdekébe egy a feladatra elég erős routerre telepíthető változatott raktunk össze.

Mi kell hozzá?

Openwrt kompatibilis router
Nézd meg ezt a listát és válasz openwrt.org/supported_devices, javasoljuk az ASUS RT-AC65P, ezzel fejlesztjük, teszteljük, ez az eszköz megbirkozik egy átlagos háztartás alapvezérlésével (hütés-fütés, napkollektor, redőny, világitás kapcsolók, stb.). Kevesebb feladathoz elegendő lehet egy szerényebb képeségű eszköz is, pl. egy D-link DIR 860L, ezzel is teszteltük részfeladatokra (8 darab redőnyvezérlés).

Megbizható külső belső hömérő
Nehéz jó megoldást találni, ellenjavalt a Zigbee és az RTL433 rádiós mérés, egyrészről osztani kell az USB portot, ebből csak a baj van, másrészről a stabilitása sem az igazi, illetve az RTL433 jelentős erőforrást használ a csatorna folyamatos figyelésére.

Gyári kivitelben jelenleg nem ismerűnk wifi-s Domoticz kompatibilis hőmérőt, ezért ilyet építenünk kell. Nekünk a D1 min + 18B20 kombináció vált be a leginkább, erről részletesebben itt (D1-18B20 építés).

Kapcsoló rellé
Ebben egyértelműen az Atom előre telepített Tasmota relléi a legjobban beváltak (www.athom.tech/blank-1/4ch-30a-inching-self-lock-relay) az előre telepített Tasmota nyílt forrású rendszer, nem használ semmilyen saját felhőszolgáltatást és natív támogatás van benne a Domoticz rendszerhez ami az MQTT keresztűli adatcserét rendkívűl leegyszerűsíti.

Az oldalt üzemelteti: Szélessáv Közhasznú Alapítvány