Okos otthon napkollektor vezérlés



Keringtető szivattyú vezérlése: A vezérlő figyeli a hőmérsékletet a napkollektor és a HMV tartály közötti hőcserélőnél. Ha a tartály hőmérséklete 2 fokkal meghaladja a napkollektor hőmérsékletét, a vezérlő bekapcsolja a keringtető szivattyút. Ez biztosítja a hőáramlást a napkollektor és a tartály között, hogy a napenergiából minél több melegvíz álljon rendelkezésre.

Elektromos fűtőpatron vezérlése: Ha a HMV tartályban van elektromos fűtőpatron, a vezérlő lehetővé teszi annak vezérlését. Amikor a tartály hőmérséklete az előre beállított alsó határérték alá csökken (általában 5 fok), a vezérlő bekapcsolja a fűtőpatront. Ez fagyveszély elkerülését szolgálja, biztosítva a megfelelő hőmérsékletet a tartályban.

Okos otthon napkollektor

Fűtőpatron üzemmód: A rendszer lehetőséget nyújt a + fűtőpatron üzemmódra. Ebben az üzemmódban a rendszer a HMV tartályt beállított hőmérsékletig fűti. A felhasználó beállíthatja a célhőmérsékletet és az időzítést. Például, ha este 20:00-kor 45 fokos melegvizet szeretnénk a fürdéshez, beállíthatjuk a rendszert, hogy a fűtőpatron célhőmérséklete 7:00-tól 18:00-ig 10 fok legyen, majd 18:00-tól 20:00-ig 45 fokra emelkedjen. Ha reggel is szükség van meleg vízre, akkor 7:00-ig ismét 10 fokra állítható. Így este 18:00-tól készít 45 fokos vizet, akkor is, ha nem volt elegendő napsütés. Ha volt napsütés és a víz már eléggé felmelegedett, akkor a fűtőpatron nem kapcsol be, ezáltal takarékoskodva az elektromossággal.

Napkollektor vezérlő
Telepítés
Funkciók és lehetőségek

 

Beállítás

Először integráljuk a rendszerbe a szükséges hardver elemeket (hőmérő, kapcsoló), mert a plugin konfigurálásánál már kellenek majd a hardwer elemek Domoticz azonosítói (idx).

A Domoticz kezelő felületen a Beállítás/Hardver menübe lépve nevezzük el a kollektort, majd az alatta található legördülő menüből válasszuk ki a Napkollektor Vezerlo -t.

Napkollektor vezérlés 1.png

Az ezt követően betöltődő panelben a következő beállításokra van lehetőség:

Domoticz IP Address: ez alapesetben localhost, nem nagyon szükséges változtatni, ha valaki mégsem így használja akkor az szükség szerint tudja módosítani.

Port: mint az előbbi esetben, általában az alapérték 8080 megfelelő

Kollektor hőmérséklet szenzor (csv list of idx): itt kell megadni a kollektor hőmérsékletet mérő szenzor Domoticz azonosítóját (idx). Erre a legegyszerűbb mód, hogy a böngészőben új ablakot nyitunk, ott betöltjük a Domoticz kezelő felűletét, majd a Beállítás/Eszközök menüpont alatt, kikeressük e kívánt eszközt. Vagy az áttekinthetőbb kezelőfelületen a Hőmérséklet menüpontban megkeressük a kollektor már telepített hőmérőjét és a szerkesztés gombbal elérhető felületen megkeressük az IDX értékét.

Tartály hőmérséklet szenzor (csv list of idx): mint az előbb leírtakban, csak értelem szerűen a tartály hőmérőjének az azonosítóját keressük

Keringtető szivattyú (csv list of idx): hasonlóan az előbbiekhez, de itt a kapcsolók között keressük a megfelelőt

Fűtőbetét kapcsoló (csv list of idx): ez nem kötelező elem, de ha van akkor az eddig leírtak szerint megtalálható az azonosítója

Logging Level: Igény szerint beállítható

Majd a Hozzáadás gombbal létrehozzuk a vezérlőt.

 

Üzemelési paraméterek

A vezérlő létrehozását követően lehetőségünk van a hömérsékleti alapértékek módosítására a vegyes menüpont alatt található négy paraméterrel

Napkollektorral tartályhőmérséklet: ezzel az értékkel maximalizálhatjuk, hogy abban az esetben ha napkollektorral fűtjük a tartályt annak mennyi lehet a maximális hőmérséklete. Az alapértelmezett 75 foknál többet nem javaslunk illetve ha nincs a rendszerben termosztatikus keverő szelep és így a tartályból közvetlenül eljuthat a forró víz a csaphoz akkor inkább csak 50 legyen beállítva, az égési sérülések elkerülésének érdekébe.

Fűtőpatronnal tartályhőmérséklet: alapérték 50 fok, ez megfelelő érték a használati meleg vízhez, de feleselgessen nem fűt az elektromos árammal, ki ki hőigénye alapján állíthatja, megfelelően nagy tartály és alacsony hőigény esetén elegendő lehet a 40 fok is.

Kapcsolási differencia: alapértelmezett 2 fok általában elegendő, hogy a lehető legtöbb napenergiát hasznosítsuk felesleges a keringtető szivattyú felesleges ki-be kapcsolgatása nélkül, de az adott rendszerhez igazítható.

Kollektortartály fagyhatár hőmérséklet: alapérték 5 fok ez alatt ha Nap módban van állítva a vezérlő a beállított érték eléréséig bekapcsolja a fűtőpatront. Értelemszerűen ha fűtőpatron módba van kapcsolva akkor az ott beállított értékig fűt az elektromos patron így nincs értelme a fagyvédelmi funkciónak.

Télen vagy napsütés hiányában a fagyvédelmi funkció alternatív, időzített használatával beállítható, hogy napközben ami napenergiát lehet gyűjtsön be (fagyhatár érték pl. 6:00 és 17:00 között legyen 5 fok) de délután felkészülve az esti és másnap reggeli hőigényre váltson 45 fokra (17:00 és 6:00 között). Így elérhető, hogy a napközbeni napenergia felfűti a rendszert kb. 20-25 fokosra és csak  erre kell az elektromos árammal ráfűteni, hogy 45 legyen nem a 12 fokos csapvízre, ezzel nyerhetünk kb. 25-40% energiát.

Üzemelési módok

A vezérlő elsődleges kezelőfelülete a Kapcsolók menü alatt jelenik meg, itt választhatunk, hogy kikapcsoljuk (off) vagy az alapértelmezett Nap vagy a +Fűtőpatron módra váltunk.

Napkollektor vezérlés 2.png

Off azaz kikapcsolt állapotban semmit sem vezérel a rendszer még a fagyvédelmet sem!

Nap módban elindul a tartály felfűtésének vezérlése a napkollektorral. A rendszer folyamatosan méri a tartály és a kollektor hőmérsékletet, ha a kollektor hőmérséklete meghaladja a beállított differencia mértékét (def 2 fok) és még nem érte el a beállított tartály hőmérsékletet akkor bekapcsolja a keringtető szivattyút, hogy a kollektorban gyűjtött hőenergiát a tartályba szállítsa. Ha a tartályhőmérséklet eléri a beállított maximum értéket a keringtető kikapcsol.

Ebben az üzemmódban, ha van fűtópatron akkor a beállított fagyhatárnál jobban lehűlő tartályt a fagyhatár értékig fűti.

+ Fűtőpatron üzemmódban elsősorban a téli üzemelést támogatjuk, nappal a kollektorral napnyugtától napkeltéig az elektromos fűtőpatronnal melegítjük a tartályt. A "Kollektortartály fűtőpatronnal" paramétere időszakosan változik, alapbeállításnál napkelte után 15 fok, napnyugta után 50 fok, ezzel adunk lehetőséget, hogy az esetleges napsütés a tartály felfűtésével hasznosuljon, így a megemelkedett bázishőmérsékletről kevesebb energia szükséges a kívánt HMV előállításához.

Ezt az időzítési paraméterezést ki-ki az igényeinek megfelelően változtathatja. Pl. napnyugtától függetlenül mindig szeretne este 19 órára 50 fokos HMV-t akkor az "időzítők" beállításnál a napnyugta 50 fok paramétert módosítani kell a tartály várható felfűtési paramétere szerint kb. 16 órai 50 fokos kapcsolásra. Miután a tartály aktuális hőmérsékletet előre nem ismerjük a tapasztalatok alapján csak becsülni lehet, hogy a fűtőpatron teljesítménye és a fűtendő víz mennyisége alapján mennyi idő a kívánt hőfok elérése.

Ebben az üzemmódban "Kollektortartály fűtőpatronnal" paraméterezése biztosítja a fagyvédelmet, ne állítsunk be 5 foknál kisebb célértéket!

 


Kérdés:
Ezeket a kérdéseket és válaszokat csak a kérdés feltevője és az adminisztrátor látja

Az oldalt üzemelteti: Szélessáv Alapítvány, további információért vegye fel velünk a kapcsolatot a Kapcsolat oldalon.